ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKOLIC POLANICY ZDRÓJ
BŁĘDNE SKAŁY - to polskie "Skalne Miasto" położone na wysokości 852 m., na zachodnim krańcu stoliwa Skalniaka. Na ponad 21 hektarowej powierzchni porozrzucane różnorodne formy skalne, krzyżujące się kilkumetrowe szczeliny oraz skalne zakamarki tworzą swoisty labirynt. Przejście wytyczoną trasą zwiedzania, częściowo moszczoną drewnem unaocznia jak wielkim artystą może być natura. W wyniku erozji skał piaskowca o różnej odporności lepiszcza kwarcowego i słabego marglowego powstały różnorodne formy: grzyby, baszty, stoły, maczugi, tunele oraz wąwozy skalne. Większość z nich posiada własne nazwy: Kurza Stopka, Stołowy Głaz, Skalne Siodło, Skalna Brama, Końska Noga Labirynt, Kasa, Tunel. Wejście na Skalne Czasze pozwoli obejrzeć panoramę okolicy.
SZCZELINIEC WIELKI - jest najwyższym (919 m) i najatrakcyjniejszym szczytem Gór Stołowych. Z daleka przypomina wysoki klocek o prawie pionowych ścianach i płaskim wierzchołku. Na miejscu okazuje się, że zbocza to skalny 60 metrowy mur, na którego szczyt prowadzą schody o 665 stopniach, a wierzchołek jest spękaną ławicą piaskowców ciosowych tworzących największe w Polsce "skalne miasto". Fantazyjnym kształtom skałek położonych na trzech różnych poziomach nadano określone nazwy: Mamut, Słoń, Wielbłąd, Wiewiórka, głowa Księżniczki Emilki. Na nich, pomiędzy nimi, w najdziwniejszych miejscach zwracają uwagę często zdeformowane kształty świerka, brzozy, buka, jarzębiny oraz liczne gatunki mchów (w tym świecący mech), porostów i wątrobowców. Pomiędzy i na skałkach W niektórych z głębokich spękaniań i szczelin: Czyściec, Diabelska Kuchnia czy 30 metrowe Piekło latem leży śnieg. Na najwyższym punkcie Szczelińca Wielkiego "króluje" Fotel Liczyrzepy, z którego rozlega się piękna panorama okolicy – pasma górskie Sudetów, zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. Na wniesienie (najwyższe obok Szczelińca Małego-895 m.) wybrał się niegdyś sam Wolfgang Goethe, co upamiętnia tablica znajdująca się obok schroniska.
SKALNE GRZYBY - to duże zgrupowanie skałek o kształcie grzybów, maczug i wież, na terenie Gór Stołowych. Do Skalnych Grzybów najłatwiej dojść z Batorowa szlakiem żółtym (ok. 30 minut) lub z Wambierzyc szlakiem niebieskim ( ok. 70 minut )
TWIERDZA KŁODZKA I LABIRYNTY - unikalny zabytek architektury militarnej. Fortyfikacje powstałe już w IX wieku swój rozkwit zawdzięczają Fryderykowi II Wielkiemu, który w XVII w uczynił je największymi na pruskim Śląsku. Od tego momentu służyła jako: wiezienie, fabryka zbrojeniowa, obiekt wojskowy; a od lat 70-tych XX w. stopniowo udostępniano do zwiedzania samą twierdzę oraz system podziemnych korytarzy i lochów rozciągających się pod kłodzką starówką.
PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA im. 1000-lecia Państwa Polskiego - ciąg wyrobisk podziemnych utworzony w trakcie prac zabezpieczających miasto przed katastrofami (działaniem wód gruntowych, nietrwałymi fundamentami oraz zawalającymi się korytarzami).
JASKINIA NIEDŹWIEDZIA w Kletnie - dkryta w 1966 r największa jaskinia w Sudetach, na stoku Góry Stromej jest wielką turystyczną atrakcją. Znana długość korytarzy wynosi 3000 m. Na terenie całej jaskini utworzono rezerwat przyrody. Różnorodne formy krasowe, szczątki zwierząt prehistorycznych w namulisku na dnie jaskini W celu utrzymania stałego mikroklimatu zamykana jest na okres 25.XI-25.I
Więcej informacji o regionie www.ziemiaklodzka.urlop.info.pl
strona czytana 201592